Olbrzymia popularność paneli fotowoltaicznych spowodowała gwałtowny rozwój rynku odnawialnych źródeł energii. Według danych Instytutu Energetyki Odnawialnej łączna moc pochodząca ze źródeł solarnych osiągnęła w 2020 roku prawie 4GW. Rok później ta wartość jest szacowana na 50% więcej i nie jest to ostatnie słowo. Jednocześnie wzrosła liczba firm, które oferują usługi zakładania paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych. Niestety, ale ilość nie zawsze idzie w parze z jakością. Wiele przedsiębiorstw stara się nadążyć za zamówieniami i monterzy poświęcają zbyt mało czasu na instalację paneli. Cierpi na tym wykonanie całej instalacji a szczególnie okablowanie i inne elementy. Takie panele są dużo bardziej narażone na czynniki zewnętrzne i znacznie tracą na żywotności.
Jakie wymagania są stawiane przed kablami do instalacji fotowoltaicznej?
W prawidłowym montażu instalacji PV okablowanie instalacji fotowoltaicznej pełni ważną rolę. Pozwala na eliminację ryzyka powstania pożaru i wpływa pozytywnie na stabilne funkcjonowanie falownika oraz ogniw. Warto pamiętać, że nie są to kable używane w zwykłych obwodach elektrycznych. Instalacja znajduje się cały czas na świeżym powietrzu a przewody są tak naprawdę jednym z wrażliwszych komponentów. Są poddawane różnym, często ekstremalnym czynnikom atmosferycznym. Z tego powodu okablowanie musi spełniać surowe normy:
- przewody powinny mieć co najmniej podwójną izolację,
- muszą wytrzymać pracę w zakresie temperatur od –40°C do +90°C,
- i być odporne na wilgoć, działanie promieniowania UV oraz ognia,
Ponadto kable powinny być elastyczne, aby mogły być łatwo poprowadzone od paneli do instalacji elektrycznej. Coraz częściej wybiera się przewody o giętkości klasy 5 niż używane do tej pory kable o 1 lub 2 klasie.
Jaki są zasady prowadzenia przewodów fotowoltaicznych?
Każde okablowanie instalacji fotowoltaicznej powinno być prowadzone według ściśle określonych reguł. Pozwala to na zachowanie estetyki i bezpieczeństwa działania całej instalacji. Z reguły zwraca się szczególną uwagę na:
- układanie przewodów równolegle i prostopadle do posadzki. Inaczej to wygląda w przypadku prowadzenie kabli pod skosem – co do zasady nie powinno się ich układać po przekątnej ściany,
- należy zwracać dużą uwagę na jakość przepustów – czyli prowadzenia przewodów wewnątrz ściany. Samo wykucie otworu nie wystarczy, potrzebne jest zabezpieczanie w postaci rurki PVC lub specjalnych wlotów,
- nie wolno montować przewodów pod drewnianymi stropami lub pomiędzy dachem a ociepleniem – np. w postaci wełny mineralnej.
- Najlepszym rozwiązaniem w domach jednorodzinnych jest montaż kabli pod tynkiem i tak samo jest w przypadku samej instalacji.
Jaki jest związek okablowania z panelami?
Samo okablowanie instalacji fotowoltaicznej wpływa na pracę całej instalacji. Odbiera energię z paneli i dostarcza ją do odbiorników. Ma to również związek z podstawowym elementem instalacji, czyli panelami. Należy pamiętać, że instalacja działa w taki sposób, że pobór mocy jest ograniczony do najsłabszego ogniwa. Nawet jeśli panele odbierają maksymalną moc ze słońca a okablowanie będzie słabo zabezpieczone, to będzie się to wiązało ze znacznymi stratami energii. Obecnie najpopularniejsze są panele I generacji, czyli złożone z grubej warstwy krzemu. Stanowią najczęściej wybierane produkty na rynku fotowoltaiki. Jednocześnie na rynek wchodzą rozwiązania III generacji, które mają wysoką absorpcję dochodzącą do 90%. Aby obsłużyć taką moc potrzeba dobrej jakości przewodów, które będą w stanie ją odebrać i przekazać dalej. W ofercie firmy Sunergo można spotkać rozwiązania monokrystaliczne i polikrystaliczne, które cieszą się największą popularnością wśród nabywców paneli fotowoltaicznych. Można się o nich dowiedzieć więcej na stronie https://sunergo.pl/blog/ogniwo-fotowoltaiczne-budowa/. Zapoznaj się z nią, jeśli planujesz założenie instalacji w swoim domu!