Przygotowanie terenu pod zabudowę lub w celu przeprowadzenia prac remontowych nie należy do zadań łatwych. Jego kluczowym etapem może okazać się odwodnienie danego terenu – na przykład poprzez obniżenie poziomu wód gruntowych. W tym celu można skorzystać z różnych profesjonalnych rozwiązań pozwalających na osiągnięcie mniej lub bardziej zadowalających rezultatów. Poniżej przyglądamy się dostępnym metodom odwadniania terenów. Dowiesz się jakie rozwiązania są najchętniej wybierane, jaki jest ich poziom skuteczności oraz na które warto się zdecydować, jeśli pragniesz szybko i optymalnie osuszyć teren pod zabudowę lub wykopy.
Najczęstsze przyczyny i powody odwadniania gruntów
Przeprowadzenie inwestycji budowlanej wymaga odpowiedniego przygotowania samego gruntu. To samo dotyczy sytuacji, gdy na danym terenie planuje się przeprowadzić wykopy, na przykład w celu wykonania instalacji kanalizacyjnej. Wówczas, odwodnienie terenu jest kluczowym etapem prac, który pozwoli na dalszą bezpieczne wykonanie inwestycji. Najczęściej, odwadnianie zaczyna się od samego pomiaru poziomu wód gruntowych, który w poszczególnych miejscach może się nieco różnić.
Po odwodnieniu poziom wód gruntowych zostanie obniżony, co wyeliminuje potencjalne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim – poprawi stabilność gruntów, zabezpieczy je przed niepożądanym osuwaniem się i innymi szkodliwymi dla powstającej inwestycji ruchami podłoża. Uniemożliwi też zbieranie się wody w wykopach i fundamentach, gdzie stanowiłaby zagrożenie dla dalszych prac.
Wybór metody odwadniania gruntów
Wiele firm budowlanych funkcjonujących w naszym kraju specjalizuje się w przeprowadzaniu prac odwodnieniowych. Wykorzystywane w tym celu sprzęty i nowoczesna technologia pozwalają uzyskać zadowalające rezultaty w stosunkowo krótkim przedziale czasu. Dzięki temu odwadnianie może zostać wykonane szybko, nawet gdy nie było ujęte w pierwotnych planach wykonania danej inwestycji lub przekopów.
Jakie są dostępne metody odwadniania gruntów? Jednym z chętnie wybieranych jest wykonanie tak zwanej studni depresyjnej, idealnej w przygotowywaniu gruntu pod dalsze prace budowlane. Studnie depresyjne zmniejszają poziom wilgoci w glebie, doprowadzają do ich odwodnienia lub osuszenia. Studnia depresyjna jest wykonywana za pomocą wąskiego odwiertu o dużej głębokości, tworzącego lej depresyjny. Do niego wprowadza się pompę głębinową, która będzie pracować aż do momentu obniżenia wód do pożądanego poziomu.
Pompy powierzchniowe to bardziej zaawansowane systemy odwodnieniowe. Pozwalają na wysoce wydajną i w pełni sprawną pracę, niezależnie od typu gruntu, na jakim zostaną zamontowane. Często stosowane są w odwadnianiu terenów budowlanych, a także kopalni i w usuwaniu wody powodziowej.
Systemy igłofiltrów to również warte polecenia rozwiązanie. Wykonywane za ich pomocą odwodnienia są najskuteczniejsze, a pod wieloma względami także najbezpieczniejsze. Pozwalają na trwałe obniżenie poziomu wód gruntowych. Igłofiltry mają formę podłużnych rurek wprowadzanych w głąb ziemi, podłączonych do systemu agregatów i pomp. W ten sposób usuwają one wody gruntowe, zabezpieczając grunt i eliminując potencjalne zagrożenia. Osobom poszukującym pomocy z instalacją igłofiltrową pragniemy polecić odwadnianie gruntów Hamer.pl, w którego ofercie znajduje się możliwość wykonania wysoce sprawnej instalacji igłofiltrowej.