W ruchu drogowym mniejsze i większe wypadki zdarzają się nieustannie. Na szczęście w takiej sytuacji poszkodowanemu, który odniósł jakąkolwiek szkodę, należy się odszkodowanie. Wypłacane jest ono z OC sprawcy. Aby je uzyskać, należy jednak dopilnować pewnych formalności. Co warto wiedzieć na ten temat?
Odszkodowanie za wypadek – podstawy
Aby faktycznie mieć szansę uzyskać odszkodowanie, należy koniecznie odpowiednio udokumentować wypadek. W najprostszych sytuacjach wystarczy oświadczenie sprawcy, w którym przyznaje się on do winy, ale w bardziej poważnych przypadkach konieczna będzie interwencja policji. Warto pamiętać, że ubezpieczalnie nie zawsze podchodzą do tematu uczciwie, a więc warto zadbać nawet o lepsze udokumentowanie zdarzenia, niż teoretycznie jest to konieczne, a policję poleca się wezwać zawsze. Istotne jest również wykonanie dokumentacji fotograficznej (może też być zrobiona przez policję) i zgromadzenie danych świadków. Po wypadku potrzebne będzie zaświadczenie lekarza dotyczące odniesionych obrażeń (w przypadku poniesienia szkody na zdrowiu) albo opinia rzeczoznawcy (kiedy szkoda dotyczy pojazdu, albo rzeczy osobistych). Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy ofiara wypadku poruszała się autem, motocyklem, rowerem albo jakimkolwiek innym pojazdem, czy też pieszo. Liczy się tylko to, że nie jest winna zaistniałej sytuacji i odniosła w niej szkodę.
Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu
Przede wszystkim należy wiedzieć, że odszkodowanie należy się wyłącznie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu, czyli takiego, którego efekty trwają przynajmniej siedem dni. Bardzo ważne jest w takim przypadku udanie się na pogotowie (o ile sytuacja tego wymaga) albo do lekarza specjalisty i uzyskanie stosownej dokumentacji. Suma wypłacanego odszkodowania zależna jest od procenta trwałego uszczerbku na zdrowiu. Oprócz tego poszkodowanemu należy się ze strony sprawcy wypadku (a właściwie jego ubezpieczalni) zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. W przypadku zaistnienia całkowitej albo częściowej niezdolności do pracy również można dochodzić zadośćuczynienia.
Odszkodowanie za zniszczony pojazd
O odszkodowaniu z OC najczęściej mówi się w kontekście zwrotu kosztów związanych ze zniszczeniem pojazdu. Koszty te mogą dotyczyć albo jego naprawy, albo – w przypadku szkody całkowitej – zakupu nowego (o takiej samej wartości). Odszkodowanie należy się również za zniszczenie roweru, motocykla, ale też dowolnego innego pojazdu (choćby hulajnogi), którym poruszał się poszkodowany. Dla ustalenia faktycznej wysokości szkody konieczna jest opinia rzeczoznawcy.
Odszkodowanie za zniszczone rzeczy
W wypadku, zniszczeniu ulec może nie tylko pojazd, ale również wszystkie rzeczy, które znajdują się w jego wnętrzu. Jeżeli następuje potrącenie pieszego albo rowerzysty, to może to być na przykład zniszczenie laptopa przenoszonego w plecaku, telefonu komórkowego, czy jakiegokolwiek innego urządzenia. Zasady dotyczące wypłacania odszkodowań są tu właściwie takie same jak w przypadku odszkodowania za pojazd. Ważna jest opinia rzeczoznawcy. Konieczne jest również to, by zniszczenia powstały na skutek wypadku.
Opłacenie pojazdu zastępczego
Warto również wiedzieć, że zarówno w małych miejscowościach jak i dużych miastach takich jak Kraków odszkodowanie za wypadek nie jest jedyną formą rekompensaty dla poszkodowanego. Jeżeli w wypadku ucierpi pojazd, to poszkodowanemu należy się auto (motocykl, rower) zastępcze. Warto pamiętać, że kwestią udostępniania pojazdów zastępczych rządzą pewne określone zasady. Po pierwsze musi on odpowiadać charakterem pojazdowi uszkodzonemu. Jeżeli więc na przykład w wypadku ucierpi auto dostawcze, to samochód zastępczy również musi taki być. Po drugie klasa pojazdu zastępczego nie może być mniejsza. Jeżeli uszkodzony pojazd służy do realizacji ważnych celów życiowych albo pracy, to zastępczy również musi to umożliwiać (na przykład auto dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, rower dostosowany do potrzeb osoby pracującej, jako kurier). Pojazd zastępczy powinien być udostępniony do czasu usunięcia szkody.
Czy można uzyskać większe odszkodowanie?
Teoria teorią, a w praktyce sprawy często wyglądają zupełnie inaczej. Wydaje się oczywiste, że w interesie ubezpieczalni sprawcy wypadku leży wypłacenie jak najmniejszych kwot odszkodowania. Towarzystwa ubezpieczeniowe chwytają się więc różnych metod, aby należne ubezpieczenie jak najbardziej obniżyć. Z drugiej strony ofiara wypadku nie zawsze ma siłę i czas, by zadbać o własny interes. W takich sytuacjach pomocne może okazać się skorzystanie z usługi kancelarii odszkodowawczej, która zajmie się sprawą w imieniu poszkodowanego.