Trądzik coraz częściej jest problemem nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Wpływ na to ma szereg różnych czynników począwszy od zaburzeń hormonalnych, przez złą dietę, stres, aż po niewłaściwą pielęgnację skóry powodującą zapychanie się porów. Dziś podpowiemy, jak odpowiednio dbać o skórę trądzikową.
Sprawdzaj skład kosmetyków i twardość wody
Do skóry trądzikowej trzeba wybierać odpowiednie kosmetyki i dotyczy to zarówno tych przeznaczonych do twarzy, jak i ciała czy włosów. W końcu wszędzie mogą pojawić się wykwity skórne z powodu wniknięcia zanieczyszczeń, nadprodukcji sebum i powstania stanu zapalnego. W składzie kosmetyków na trądzik nie może być alkoholu. Jak zapewne wiecie powoduje on przesuszenie skóry, a tego w przypadku cery trądzikowej chce się uniknąć. Może wtedy dochodzić do jej pękania, co sprzyja przedostawaniu się zanieczyszczeń. Ponadto na suchość skóry wpływ może mieć woda, w której się myjesz, czy którą przemywasz twarz. Otóż twarda woda przesusza skórę i może przyczyniać się do powstawania wykwitów. Możesz zatem zmiękczyć ją odpowiednimi filtrami albo stosować do przemywania twarzy rano czy też wieczorem wodę przegotowaną. Pamiętaj, że właściwości przesuszające mają również składniki takie jak SLS, SLES, oleje mineralne czy gliceryna.
Odpowiednio oczyszczaj swoją skórę
W związku z tymi ograniczeniami najlepiej sięgać po kosmetyki dedykowane do skóry problematycznej, łojotokowej, trądzikowej. W przypadku cery trądzikowej bardzo ważne jest oczyszczanie dwuetapowe. Na czym ono polega? Otóż sięga się po kosmetyk o działaniu hydrofobowym i hydrofilowym. Dobrze sprawdza się płyn micelarny. W drugim etapie oczyszczania stosuje się żel np. na bazie aloesu, który ma właściwości przeciwzapalne lub delikatną piankę myjącą z kwasem hialuronowym i niacynamidem. Warto wiedzieć, że niacynamid pozytywnie wpływa na przebarwienia na skórze, niwelując je, a ponadto normalizuję pracę gruczołów łojowych. Dwuetapowe oczyszczanie skóry ma na celu najpierw pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń czy makijażu, a później jeszcze bardziej dogłębne oczyszczenie skóry. W ten sposób można zapobiec powstawaniu zaskórników i pryszczy. Ważne jest też włączenie peelingu do tej pielęgnacji raz w tygodniu. Wykonuje się go po oczyszczeniu skóry. Dzięki niemu pory zostają odblokowane. Oczywiście do cery trądzikowej lepiej nie stosować peelingu mechanicznego, który może prowadzić do jej uszkodzenia. Lepiej sięgnąć po enzymatyczny.
Nawilżanie skóry trądzikowej ma ogromne znaczenie
Skoro już wiecie, czego robić nie należy, a także jak oczyszczać skórę, to warto poruszyć jeszcze kwestię nawilżania, które po oczyszczaniu jest równie ważne. Serum może odżywić skórę, a krem zapewni barierę ochronną przed przenikaniem zanieczyszczeń czy szkodliwego promieniowania UV. Krem do cery trądzikowej powinien mieć lekką konsystencję. Dobrze sprawdzi się produkt na bazie kwasu hialuronowego. Można sięgnąć też po kremy zawierające kwas salicylowy i pirogronowy. Również serum może zawierać kwas salicylowy, który ma działanie oczyszczające, zmniejszające pory i odblokowujące zaskórniki. Jeżeli stosujesz podkład po zastosowaniu kremu, to pamiętaj, by miał on jak najlżejszą konsystencję. Najlepiej sięgać po produkty z linii BB lub CC, które nie zapychają porów. Można także wybrać podkład mineralny z witaminami. Jeżeli chodzi o puder, to porów nie zapycha ryżowy.