Domy drewniane przestały kojarzyć się tylko i wyłącznie z letniskami i coraz częściej zaczynają stanowić docelowe miejsce zamieszkania. To nie tylko kwestia mody, ale również wielu zalet, z istnienia których wiele osób może nie zdawać sobie sprawy. Dowiedz się, dlaczego wybór tego typu domu może być w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę!
Technologie budowy domów drewnianych
Istnieje kilka technologii budowy domów drewnianych. Każda z nich posiada własną specyfikę, o której warto wiedzieć podczas wyboru zarówno projektu, jak i wykonawcy. Oto najpopularniejsze z nich:
- Technologia słupowo – ryglowa – to bardzo stary sposób budowania, posiadający setki lat tradycji. Cechuje go trwałość, jednak konieczność własnoręcznego wykonania wielu elementów przez cieślę sprawia, że proces ten może być trudny i czasochłonny.
- Budowanie z bali – domy powstałe w ten sposób posiadają dobrą izolację termiczną i akustyczną, a także przytulny klimat. Niestety, koszty ich stworzenia często bywają wysokie – duży wpływ na to ma cena odpowiedniej jakości drewna i jego konserwacji.
- Technologia szkieletowa – ten sposób budowania charakteryzuje duża szybkość i nieskomplikowany proces montażu. Poszczególne elementy są wytwarzane wcześniej w fabryce, po czym łączone na miejscu. Cały proces ma charakter proekologiczny i nie wymaga murowania ani wylewania betonu, dzięki czemu może być przeprowadzony nawet podczas zimy.
Jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest ostatnia z wymienionych technologii, ze względu na oszczędność czasu i stosunkowo niskie koszty. Warto wspomnieć też o tym, że drewniane domy szkieletowe nie wymagają długich i kosztownych prac wykończeniowych, a ich ogrzanie może być znacząco tańsze niż w przypadku alternatywnych metod budowy. Wszystkie te czynniki sprawiają, że cieszą się one niesłabnącą popularnością.
Zalety całorocznego domu drewnianego
Dlaczego warto wybrać całoroczny dom z drewna? Przemawia za tym szereg czynników, które powinien poznać każdy, kto jest zainteresowany tym tematem.
Po pierwsze, drewno to naturalny materiał. Sprawia to, że używanie go ma charakter proekologiczny – budowa domu przy jego wykorzystaniu nie wpływa negatywnie na środowisko, a domownicy mogą cieszyć się większą bliskością z naturą.
Ważna jest również kwestia estetyki i klimatu. Całoroczne domy drewniane zapewnią poczucie ciepła i komfortu przez cały rok, dzięki swojemu przytulnemu wyglądowi. Nie bez powodu ten materiał jest chętnie wybierany jako budulec już od tysięcy lat. Jego obecność potrafi w kojący sposób wpływać na ludzki nastrój i pomagać w rozluźnieniu się.
Warto też zwrócić uwagę, że budynki wykonane z drewna są prostsze do przebudowania niż ich murowane odpowiedniki. Dokonanie w nich zmian nie wymaga równie wysokiego nakładu sił i środków, przez co przebiega też znacznie szybciej.
Całoroczny dom drewniany może być świetnym wyborem dla wielu osób, niezależnie od ich wieku i profesji. Jeśli uważasz, że możesz do nich należeć, to zainteresuj się tematem i daj sobie szansę na komfortowe życie!