Tematyka ubezpieczeń jest bardzo szeroką dziedziną. Wśród niej można wyróżnia podział na dwie główne kategorie: ubezpieczenia obowiązkowe oraz dobrowolne. To właśnie w ramach tych drugich znajduje się ubezpieczenie mieszkania, które jest jednocześnie jednym z typów ubezpieczenia mienia. Nieruchomość mieszkalna jest bardzo często naszym życiowym dorobkiem. Tak ważne jest więc, aby odpowiednio zabezpieczyć się finansowo, w razie wystąpienia jakiejkolwiek na niej szkody. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zgłębić ten temat, tak aby wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas zawierania polisy.
Ubezpieczenie mieszkania — podstawowe informacje
Ubezpieczenie mieszkania to sformułowanie, które dotyczy nie tylko stricte samego mieszkania w bloku, ale również domu, szeregówki czy bliźniaka. Śmiało, można więc je zamiennie stosować z pojęciem 'ubezpieczenie domu’. Ponieważ jest to umowa, którą zawieramy dobrowolnie, a więc przepisy prawa nie nakładają na nas takiego obowiązku, również towarzystwa ubezpieczeniowe mają możliwość dowolnego tworzenia zakresów. Propozycje więc są różnorodne. To, co można objąć taką polisą i od jakich ryzyk, najlepiej przedstawić na przykładzie firmy TUZ. W swojej ofercie posiada ona wszystkie punkty, które są ważne dla właściciela nieruchomości i jednocześnie chronią go w przypadku wystąpienia wielu nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
W związku z powyższym polisą taką możesz objąć:
– Dom czy mieszkanie już oddane do użytku, ale również to w stanie surowym otwartym i zamkniętym;
– Budynki niemieszkalne: w ich skład wchodzi garaż oraz budynki gospodarcze;
– Stałe elementy posesji: np. basen, altanka;
– Zielone źródła energii;
– Ubezpieczenie psa i kota.
Propozycji oczywiście jest znacznie więcej. Znajdziesz tutaj także takie kategorie jak bezpieczny senior, ubezpieczenie nnw, a nawet ubezpieczenie nagrobków.
Ponadto ryzyk do wyboru również jest cała gama. Oprócz tych standardowych, czyli odnoszących się do działania żywiołów, np. grad, huragan czy powódź, możesz wybrać także niszczycielskie działanie osób trzecich. Wśród nich występuje m.in. kradzież, kradzież z włamaniem, dewastacje czy graffiti.
TUZ przygotował trzy propozycje wariantów. Podstawowy, zawierający jak sama nazwa wskazuje te standardowe ryzyka, cechuje się najniższą składką. Opcją optymalną jest wariant rozszerzony, do którego dodane są kolejne punkty, tak aby zwiększyć tę ochronę w razie dodatkowych nieprzewidzianych zdarzeń. Najszerszą wersją jest pakiet All Risk, czyli od wszystkich ryzyk, które nie są wyłączone od odpowiedzialności. Obejmuje on już niemalże wszystko, ale warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia tak, aby być w pełni świadomym wszystkich wyłączeń od odpowiedzialności.
Ile kosztuje polisa na dom?
Składka ubezpieczenia domu uzależniona jest od wielu czynników. Na stronie: tuz.pl/kalkulator-dom-mieszkanie możesz szybko i łatwo obliczyć ile będzie ona wynosić dla Twojej nieruchomości. Stworzenie kalkulatora ubezpieczeń daje możliwość sprawdzenia nie tylko ceny, ale również dobierania samemu zakresu, najbardziej nas interesującego.
Nie mniej jednak pod uwagę do wyliczenia ostatecznej składki brane są następujące punkty:
– Rodzaj nieruchomości;
– Powierzchnia i rok budowy;
– Konstrukcja budynku lub pokrycie dachu: ważne jest czy są one wykonane z materiałów łatwopalnych;
– Forma własności;
– Zakres ubezpieczenia;
– Sumy ubezpieczenia.
Największy wpływ mają te dwa ostatnie elementy. Wiadomo, że im wyższy zakres tym składka również rośnie do góry. Tak samo jest z sumami ubezpieczenia, gdy je podnosimy, odpowiednio wzrasta składka. Każda firma ubezpieczeniowa, sama tworzy swoje algorytmy, dzięki którym po podaniu wymaganych przez nią danych oblicza, za jaką kwotę jest w stanie stworzyć nam ochronę.
Warto jednak zawierać polisę mieszkaniową w sposób przemyślany. To znaczy, wskazać wariant i kwoty, które faktycznie w razie szkody będą w stanie zagwarantować nam naprawę lub odbudowę zniszczonego budynku.
Ubezpieczenie mieszkania a hipoteka
Ubezpieczenie domu, tak jak zostało to już wskazane powyżej, jest co do zasady ubezpieczeniem dobrowolnym. Można stwierdzić, że wyjątkiem od tego jest kredyt hipoteczny. Chociaż nie jest to nałożone przepisami prawa, to jednak umowa, jaką zawieramy z bankiem, w większości przypadków już tego wymaga. Można więc stwierdzić, że zawarcie polisy na mieszkanie jest niezbędnym punktem hipoteki. Banki wymagają, aby suma ubezpieczenia była równa kwocie kredytu. Ponadto bardzo ważne jest, aby na umowie widniało słowa „cesja na bank”.
Oczywiście w TUZ, jako jednym z wiodących towarzystw na rynku ubezpieczeniowym, także mamy możliwość uwzględnienia tego. Jeżeli samodzielnie wprowadzamy dane za pomocą kalkulatora ubezpieczeń, w odpowiednim momencie zostaniemy o to zapytani. Jeżeli zawieramy umowę z konsultantem lub bezpośrednio w placówce agencji, także powinno paść to pytanie, ale możemy także sami szybciej poinformować o konieczności uwzględnienia cesji w umowie.