Samochód rodzinny często bywa kolejnym zakupem po pierwszym samochodzie, zwykle małolitrażowym u kobiet lub mającym cechy sportowe – u młodych mężczyzn. Potrzebę zmiany samochodu generują na ogół zmiany w życiu prywatnym, a nabywca ma już sprecyzowane pewne oczekiwania. Okazuje się jednak, że wybór samochodu rodzinnego może wcale nie być taki łatwy.
Samochód rodzinny, czyli jaki?
Jakie cechy powinien posiadać samochód rodzinny? Przede wszystkim takie, które zapewnią komfort jazdy i maksymalizację bezpieczeństwa dla wszystkich podróżujących.
Obszerna kabina pasażerska, mieszcząca przynajmniej 5 osób czy wygodna pozycja pasażerów na wszystkich rzędach siedzeń to standard, jakiego oczekuje się od samochodów rodzinnych. Dodatkowym kryterium wyboru samochodu dla rodziny jest obszerne miejsce w części bagażowej, pozwalające na przewożenie większej ilości codziennych zakupów, sporych gabarytowo elementów wyposażenia domu czy dużej ilości walizek i bagaży, łącznie z wózkiem dziecięcym, hulajnogą lub rowerkiem.
Nie bez znaczenia są również koszty eksploatacji pojazdu. Rodzinny budżet musi pomieścić wydatki na dom lub mieszkanie, koszty wychowania dzieci i wiele innych. Stąd koszty zakupu i użytkowania samochodu rodzinnego, tankowania, ewentualnych napraw, części zamiennych, ubezpieczenia OC i innych dobrowolnych polis nie powinny stanowić zbytniego obciążenia.
Typy nadwozia stworzone z myślą o rodzinach
Producenci samochodów wprowadzili na rynek motoryzacyjny różne typy nadwozia, które mają spełnić wszystkie oczekiwania kierowców i ich bliskich. Do samochodów typowo rodzinnych, ze względu na dużą funkcjonalność można zaliczyć kombi i do niedawna uznawanego za samochód terenowy SUV-a.
Oczywiście sedan, zaliczany do samochodów klasy średniej lub wyższej, dzięki przestronnej kabinie pasażerskiej, uznawany jest za bardzo wygodny. Jednak oddzielony od szyby bagażnik, który otwiera się niezależnie, znacznie ogranicza otwór załadunkowy bagażnika.
Czym wyróżnia się kombi?
Jeśli pakowność samochodu stawiamy na pierwszym miejscu, to idealnym samochodem rodzinnym będzie kombi. Duża część bagażowa daje spore możliwości transportowe, a klapa bagażowa otwierana razem z tylną szybą umożliwia przewożenie dużych gabarytowo ładunków.
Przestronna kabina pasażerska kombi zapewnia zapewnia dużo miejsca na nogi, a więc i wygodę podróżowania na dłuższych trasach, a jednakowa wysokość dachu na całej długości auta sprawia, że osoby na tylnym rzędzie siedzeń mają sporo miejsca nad głowami.
Walory transportowe kombi nie oznaczają, że ten rodzinny samochód nie będzie sprawdzał się do jazdy po mieście. Wydłużony kształt nieco utrudnia manewrowanie, ale dla wprawnego kierowcy kombi posiada więcej zalet niż wad.
Co jest cechą charakterystyczną SUV-a?
Dzięki połączeniu cech samochodu osobowego i terenowego, SUV stał się samochodem niezwykle użytkowym, który oprócz funkcji transportowych zapewnia wysoki komfort podróżowania.
SUV przyjął stylistykę samochodów osobowych klasy premium, ale to nie jedyne jego walory. Jest wysoce bezpieczny i ergonomiczny, dlatego cieszy się popularnością w każdej grupie wiekowej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wydaje się samochodem ciężkim i masywnym, ale silnik SUV-a nie musi posiadać dużej pojemności i mocy. Małolitrażowe silniki dostępne w tego typu samochodach rodzinnych pracują efektywnie i oszczędnie.
SUV ma wysoki prześwit i posiada bardzo dobrą widoczność, dzięki czemu jest łatwy w manewrowaniu. Doskonały do jazdy w zróżnicowanym terenie, SUV jest bezpieczny i bardzo wytrzymały podczas zderzeń.