Kiedy najczęściej wymieniamy grzejniki w domu i co powinno być przesłanką do zmiany starych grzejników na nowe.
Gdy stary grzejnik nie funkcjonuje jak należy lub też odstaje pod względem wyglądu od reszty elementów w pomieszczeniu jest to sygnał, iż trzeba pomyśleć o jego wymianie. Kiedy dokładnie należy rozważyć wymianę grzejników w mieszkaniu? Na jakie produkty zamienić stare grzejniki? Postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.
Kiepski stan grzejników – korozja i uszkodzenia
Najczęstszym powodem wymiany grzejników jest ich nieprawidłowe działanie, czyli brak lub też niedostateczne ogrzewanie pomieszczenia. Przyczyną będzie zazwyczaj uszkodzenie powierzchni grzejnika poprzez korozję lub nieszczelność, które sprawiają, że grzejnik nadaje się jedynie do wymiany na nowy model. Czasami przyczyną błędnego działania grzejnika może być jego zapowietrzenie. Zanim więc zapadnie decyzja o wymianie warto odpowietrzyć grzejnik i sprawdzić, czy zaczął ponownie poprawnie funkcjonować.
Modernizacja instalacji grzewczej na nową
Kolejnym powodem wymiany grzejników w domu lub mieszkaniu jest modernizacja instalacji grzewczej. Stare, żeliwne kaloryfery nie będą bowiem poprawnie funkcjonować w tandemie z nowoczesnymi, niskotemperaturowymi instalacjami C.O.
Żeliwne kaloryfery nie będą wydajne w nowoczesnych instalacjach C.O., a co gorsza mogą również zapchać znajdującymi się już w nich zabrudzeniami nowe rury. Podejmując więc decyzję o modernizacji instalacji grzewczej trzeba liczyć się z zakupem nowych grzejników dopasowanych do potrzeb grzewczych.
Względy estetyczne
Innym powodem wymiany grzejników na nowe są względy wizualne. Stare grzejniki nie prezentują się okazale czy to przez wzgląd na wyblakły kolor, czy też kształt odstający mocno od obecnych trendów. Stare kaloryfery zajmują również znacznie więcej miejsca niż nowoczesne grzejniki co negatywnie wpływa na ilość miejsca w pomieszczeniach o małym metrażu.
Stare wzornictwo grzejników w żaden sposób nie może konkurować z dostępnymi obecnie grzejnikami dekoracyjnymi dostępnymi w bardzo szerokiej palecie barw oraz kształtów.
Czym zastąpić stary grzejnik?
Stare grzejniki żeliwne można zastąpić zasadniczo grzejnikami aluminiowymi lub stalowymi. Te ostatnie cieszą się dużą popularności ze względu na wytrzymałość. Trzeba jednak mieć na uwadze, że można z nich korzystać wyłącznie w przypadku zamkniętych instalacji wodnych (wszystko ze względu na fakt, że wnętrze grzejnika koroduje).
Natomiast grzejniki aluminiowe sprawdzą się zarówno w przypadku instalacji zamkniętych, jak i też otwartych, ponieważ aluminium jest odporne na rdzewienie. Ich konstrukcja jest bardziej podatna na uszkodzenia niż stalowych odpowiedników, są jednak lżejsze i łatwiejsze w montażu. Istotny jest fakt, że mogą one również korodować w momencie styku z miedzianymi rurami o czym trzeba pamiętać w trakcie modernizacji instalacji grzewczej. Decyzję o wyborze odpowiedniego typu grzejników najlepiej będzie podjąć po konsultacji ze specjalistą.